WINNERS ANNOUNCED FOR THE WHATSONSTAGE AWARDS

WINNERS ANNOUNCED FOR THE 

23RD ANNUAL WHATSONSTAGE AWARDS

 

  1. WOMEN DOMINATE THE PERFORMING CATEGORIES WITH WINS FOR JODIE COMER, COURTNEY BOWMAN, LAUREN DREW, LUCIE JONES AND GWYNETH KEYWORTH 
  2. MY NEIGHBOUR TOTORO LEADS THE STRAIGHT PLAY CATEGORIES WITH 5 WINS INCLUDING BEST DIRECTION FOR PHELIM McDERMOTT
  3. PRIMA FACIE WINS BEST NEW PLAY 
  4. BONNIE & CLYDE WINS BEST NEW MUSICAL AND BEST MUSICAL REVIVAL GOES TO OKLAHOMA!
  5. NICA BURNS RECEIVES THE AWARD FOR SERVICES TO THEATRE

 

At a ceremony tonight at the Prince of Wales Theatre hosted by Courtney Bowman, Laurie Kynaston and Billy Luke Nevers, the winners of the 23rd Annual WhatsOnStage Awards were announced – the only major theatre awards decided entirely by the theatregoers themselves and the first theatre awards to establish gender-neutral performance categories. Award presenters on the night included Jake Shears, George Takei, Bonnie Langford, Tracy-Ann Oberman, Arlene Phillips and Lisa Scott-Lee.

WhatsOnStage's Sarah Coleman and Alex Wood said today, “Today’s awards demonstrate that our theatre industry is going from strength to strength, and with the continued support of our wonderful audiences, there has been another vibrant year of productions across the UK. We are proud to be the first theatre awards to introduce gender-neutral performance categories to honour our world-leading on-stage talent, and it is heartening to see the ongoing prevalence of new work in our theatres. Our thanks as ever go to the audiences who have remained with us, who have bought tickets, who have seen shows and who have decided our award winners from such a wellspring of creativity. All of us at WhatsOnStage look ahead with anticipation to another year of stories brought to life in our theatres.”

For the first ever gender-neutral performance categories, female performers triumphed with Courtney Bowman and Lauren Drew winning for Best Performer in a Musical and Best Supporting Performer in a Musical respectively for Legally Blonde, and Jodie Comer receiving Best Performer in a Play for her solo tour-de-force in Prima Facie. Best Supporting Performer in a Play went to Gwyneth Keyworth for her performance of Scout in To Kill a Mockingbird and Lucie Jones won Best Takeover for her turn as Elphaba in Wicked. For his performance in The Trials at the Donmar Warehouse, Joe Locke scored with Best Professional Debut.

The big winner of the night was the enchanting My Neighbour Totoro with 5 awards from 9 nominations, receiving Best Direction for Phelim McDermott, Best Set Design for Tom Pye and Basil Twist, Best Lighting Design for Jessica Hung Han Yun, Best Musical Direction or Supervision for Bruce O’Neil and Matt Smith and Best Sound Design for Tony Gayle.

The Best New Musical Award went to Bonnie & Clyde the Musical, while Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, which previews in the West End from this week, won Best Musical Revival for its sell-out run at the Young Vic, while also winning Best Video Design for Joshua Thorson. In the straight play categories, the critically acclaimed Prima Facie, which opens on Broadway in the spring, won the prized Best New Play award, and Best Play Revival went to the West End première of Cock at the Ambassadors Theatre.

In the year that saw the opening of @sohoplace - the first new-build West End theatre in 50 years - producer and theatre owner Nica Burns was honoured with the Services to Theatre Award, in recognition of her extraordinary career and her unfailing commitment to the health of the theatre industry. 

Homegrown hit musical SIX triumphed yet again in the Best West End Show category, picking up the prize for the third time; Curve Leicester’s production of Billy Elliot the Musical earned Best Regional Production, and Best Off-West End Production went to But I’m A Cheerleader: The Musical at The Turbine Theatre.

awards.whatsonstage.com

Twitter @WhatsOnStage #WOSAwards

Instagram @WhatsOnStage

 

THE NOMINEES IN FULL – WINNERS IN BOLD:

BEST PERFORMER IN A MUSICAL sponsored by TICKX                                

Courtney Bowman, Legally Blonde, Regent's Park Open Air Theatre

Katie Brayben, Tammy Faye, Almeida Theatre

Divina De Campo, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester

Jordan Luke Gage, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre

Frances Mayli McCann, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre

Charlie Stemp, Crazy for You, Chichester Festival Theatre

                                                         

BEST SUPPORTING PERFORMER IN A MUSICAL sponsored by NEWMAN DISPLAYS                         

Jocasta Almgill, Grease, Dominion Theatre

Lauren Drew, Legally Blonde, Regent's Park Open Air Theatre

Paul French, Grease, Dominion Theatre

Natalie McQueen, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre

John Owen-Jones, The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham 

Marisha Wallace, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

                                                         

BEST PERFORMER IN A PLAY sponsored by SINE DIGITAL                                          

Jonathan Bailey, Cock, Ambassadors Theatre

Jodie Comer, Prima Facie, Harold Pinter Theatre

Carrie Hope Fletcher, The Caucasian Chalk Circle, Rose Theatre Kingston

Mei Mac, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Rafe Spall, To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre

David Tennant, Good, Harold Pinter Theatre

                                                         

BEST SUPPORTING PERFORMER IN A PLAY sponsored by EDWARDIAN HOTELS LONDON (Official Hotel Partner)            

Jade Anouka, Cock, Ambassadors Theatre

Gwyneth Keyworth, To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre

Elliot Levey, Good, Harold Pinter Theatre

Natasha Magigi, The Clothes They Stood Up In, Nottingham Playhouse

Sharon Small, Good, Harold Pinter Theatre

Greg Tannahill, Good Luck, Studio, Mercury Theatre, Salisbury Playhouse and Yvonne Arnaud Theatre

                                                         

BEST TAKEOVER PERFORMANCE sponsored by TANDEM MARKETING                                              

Lauren Byrne, Matilda The Musical, Cambridge Theatre

Erin Caldwell, Heathers: The Musical, The Other Palace

Joel Harper-Jackson, Cock, Ambassadors Theatre

Lucie Jones, Wicked, Apollo Victoria Theatre

Reuben Joseph, Hamilton, Victoria Palace Theatre

Ben Joyce, Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre

                                                         

BEST PROFESSIONAL DEBUT PERFORMANCE sponsored by AKA                             

Tomisin Ajani, The Play That Goes Wrong, Duchess Theatre

Joe Locke, The Trials, Donmar Warehouse

Oliver Nicholas, Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre

Aharon Rayner, The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham 

Nadine Shah, A Midsummer Night's Dream, Shakespeare North Playhouse

Djavan van de Fliert, Frozen, Theatre Royal Drury Lane

                                                         

BEST NEW MUSICAL sponsored by TRAVELZOO                             

Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre

The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham  

Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry Salford

Tammy Faye, Almeida Theatre

The Band's Visit, Donmar Warehouse

The Osmonds: A New Musical, UK tour

                                                         

BEST MUSICAL REVIVAL sponsored by CONCORD THEATRICALS                              

Billy Elliot, Curve, Leicester

Grease, Dominion Theatre

Legally Blonde, Regent's Park Open Air Theatre

My Fair Lady, London Coliseum and tour

Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

Spring Awakening, Almeida Theatre

                                                         

BEST NEW PLAY sponsored by TICKETMASTER                               

A Different Stage, Duke of York's Theatre and tour

Best of Enemies , Young Vic and Noël Coward Theatre

Eureka Day, The Old Vic

My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Prima Facie, Harold Pinter Theatre

To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre

                                                         

BEST PLAY REVIVAL sponsored by AUDIENCEVIEW                                                    

Blues for an Alabama Sky, National Theatre

Cock, Ambassadors Theatre

Good, Harold Pinter Theatre

The Caucasian Chalk Circle, Rose Theatre, Kingston

The Crucible, National Theatre

The Seagull, Harold Pinter Theatre

                                                         

BEST WEST END SHOW sponsored by DEWYNTERS                                     

Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre

Hamilton, Victoria Palace Theatre

Les Misérables, Sondheim Theatre

SIX, Vaudeville Theatre

The Phantom of the Opera, Her Majesty's Theatre

Wicked, Apollo Victoria Theatre

                                                         

BEST REGIONAL PRODUCTION sponsored by MUSIC THEATRE INTERNATIONAL                                         

Billy Elliot the Musical, Curve, Leicester

Crazy for You, Chichester Festival Theatre

The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham 

Rodgers + Hammerstein's Cinderella, Hope Mill Theatre

The Book Thief, Octagon Theatre, Bolton

The Osmonds: A New Musical, UK tour

                                                         

BEST OFF-WEST END PRODUCTION                                                   

Anyone Can Whistle, Southwark Playhouse

But I'm A Cheerleader: The Musical, The Turbine Theatre

DIVA: Live from Hell!, The Turbine Theatre

Millennials, The Other Palace Studio

RIDE – A New Musical, Charing Cross Theatre

Ruckus, Southwark Playhouse

                                          

BEST CONCERT EVENT                                             

Chess, Theatre Royal Drury Lane

Jeremy Jordan, Theatre Royal Drury Lane

SIX in Concert, Hampton Court Palace

Stephen Sondheim's Old Friends, Sondheim Theatre

The Witches of Eastwick, Sondheim Theatre

Treason , Theatre Royal Drury Lane

                                                         

BEST DIRECTION sponsored by LOVETHEATRE                               

Dominic Cooke, Good, Harold Pinter Theatre

Daniel Fish and Jordan Fein, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

Nikolai Foster, Billy Elliot, Curve Leicester

Rupert Goold, Spring Awakening, Almeida Theatre

Phelim McDermott, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Indhu Rubasingham, The Father and the Assassin, National Theatre

                                                         

BEST MUSICAL DIRECTION/SUPERVISION                                                      

Daniel Kluger, Nathan Koci and Tom Brady, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

Nigel Lilley and Tarek Merchant, The Band's Visit, Donmar Warehouse

Stuart Morley, Georgie Francis and Elliot Mackenzie, Whistle Down the Wind, Watermill Theatre

Bruce O’Neil and Matt Smith, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Ted Sperling and Gareth Valentine, My Fair Lady, London Coliseum and tour

Sarah Travis, Steve Sidwell and the company, Beautiful: The Carole King Musical, UK tour

                                                         

BEST CASTING DIRECTION                        

Pippa Ailion and Natalie Gallacher, Spring Awakening, Almeida Theatre

Stuart Burt, The Seagull, Harold Pinter Theatre

Anji Carroll, Marvellous, New Vic Theatre, @sohoplace 

Natalie Gallacher for Poppa Ailion Casting, Legally Blonde, Regent's Park Open Air Theatre

Jacob Sparrow, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

Anne Vosser and Jo Hawes, Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford

                                                         

BEST CHOREOGRAPHY                              

Fabian Aloise, Bring It On: The Musical, Southbank Centre

Maxine Doyle, The Burnt City, Woolwich Works

Ellen Kane, A Chorus Line, Curve Leicester

Lynne Page, Spring Awakening, Almeida Theatre

Susan Stroman, Crazy for You, Chichester Festival Theatre

Arlene Phillips, Grease, Dominion Theatre

                                                         

BEST COSTUME DESIGN                                          

Evie Gurney and Richard Mawbey, The 47th, The Old Vic

William Ivey Long, Crazy for You , Chichester Festival Theatre

Katrina Lindsay, Tammy Faye, Almeida Theatre

Melissa Simon-Hartman, Much Ado About Nothing, Royal Shakespeare Theatre

Gabriella Slade, The Cher Show, UK tour

Catherine Zuber, My Fair Lady, London Coliseum and UK tour

                                                         

BEST LIGHTING DESIGN sponsored by WHITE LIGHT                                    

Neil Austin, Tammy Faye, Almeida Theatre

Nic Farman, The Book Thief, Octagon Theatre, Bolton

Jessica Hung Han Yun, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Jack Knowles, Spring Awakening, Almeida Theatre

Tim Lutkin, The Crucible, National Theatre

Scott Zielinski, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

                                                         

BEST SET DESIGN sponsored by PREEVUE                                        

Jon Bausor, Into the Woods, Theatre Royal Bath

Es Devlin, The Crucible, National Theatre

Robert Jones, Murder on the Orient Express, Chichester Festival Theatre

Morgan Large, Sister Act, Eventim Apollo Hammersmith and tour

Tom Pye and Basil Twist, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Ben Stones, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester

                                                         

BEST SOUND DESIGN sponsored by STAGE SOUND SERVICES                                  

Neil Bettles, Blood Harmony, Traverse Theatre

Annie May Fletcher, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester

Tony Gayle, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Paul Groothuis, Into the Woods, Theatre Royal Bath

Adam Fisher, The Band's Visit, Donmar Warehouse

Drew Levy, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

                                                         

BEST VIDEO DESIGN                                                 

Luke Halls and Zakk Hein, The Book of Dust: La Belle Sauvage, Bridge Theatre

Douglas O'Connell, Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford

Finn Ross, Spring Awakening, Almeida Theatre

Finn Ross and Andrea Scott, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

Joshua Thorson, Rodgers & Hammerstein's Oklahoma!, Young Vic

Max Spielbichler, Best of Enemies, Young Vic and Noël Coward Theatre

                                                         

BEST GRAPHIC DESIGN sponsored by HEXAGON PRINT                              

AKA, Tammy Faye, Almeida Theatre

Bob King Creative, My Fair Lady, London Coliseum and tour

Felicity McCabe and National Theatre Graphic Design Studio, The Crucible, National Theatre

Muse Creative Communications, The Book of Dust: La Belle Sauvage, Bridge Theatre

Studio Doug, Prima Facie, Harold Pinter Theatre

Toshio Suzuki and Dewynters, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

We need your consent to load the translations

We use a third-party service to translate the website content that may collect data about your activity. Please review the details and accept the service to view the translations.